Sprzątanie raczej nie kojarzy nam się z przyjemną czynnością, do której zabieramy się z uśmiechem na twarzy. Wiele zależy jednak od tego, czy jesteśmy do tej czynności odpowiednio przygotowani. Na przykład odkurzanie staje się znacznie prostsze i mniej czasochłonne, jeżeli posiadamy właściwy sprzęt. Czy lepiej sprawdzi się jednak odkurzacz pionowy, czy może tradycyjny? Podpowiadamy!  

Odkurzanie jako jeden z nielubianych obowiązków domowych

Codzienne sprzątanie bywa nieco uciążliwe. Każdy jednak wie, że aby w domu bądź mieszkaniu zachowany był porządek, konieczne jest poświęcenie przynajmniej kilku minut dziennie na uporządkowanie przestrzeni. Może być to włożenie naczyń do zmywarki, przetarcie kurzy czy odłożenie bibelotów na miejsce.  

Szczególnie nielubiane bywa odkurzanie. To natomiast jedna z tych czynności, której nie musimy wykonywać codziennie. Zazwyczaj wystarczy odkurzyć pomieszczenia raz w tygodniu, aby pozostały czyste.  

Codzienne sprzątanie – jak je polubić?

Jeżeli chcesz, aby codzienne obowiązki nie sprawiały większych problemów i można było uznać je nawet za przyjemne, konieczne będzie odpowiednie delegowanie zadań. Jeżeli pod jednym dachem mieszka więcej osób, to tutaj pomocne będzie właśnie sprawiedliwe podzielenie się domowymi obowiązkami. Najstarsi mieszkańcy mogą zająć się na przykład wynoszeniem śmieci czy segregowaniem prania. Reszta będzie odpowiedzialna za odkurzanie czy chociażby mycie podłóg. Ale co możemy zrobić, aby sprzątanie było prostsze? W tym przypadku na pewno nie może zabraknąć dobrej jakości sprzętów. Szczególnie ważny będzie właściwy odkurzacz.

Wybór idealnego odkurzacza

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić odkurzacz pionowy, czy może tradycyjny. Czy lepszy będzie wariant z kablem czy ten, w przypadku którego wystarczy jedynie stacja ładująca? Tutaj zdania są podzielone. Każdy użytkownik ma nieco inne potrzeby i upodobania, a to oznacza, że podczas zakupu powinniśmy kierować się osobistymi preferencjami.

Przed dokonaniem wyboru warto określić, jakie powierzchnie najczęściej sprzątamy,. Ważny jest także metraż naszego domu bądź mieszkania. Pod uwagę można brać również rozmieszczenie gniazdek czy ilość miejsca, które przeznaczymy na przechowywanie urządzenia. Co więcej, niektórzy użytkownicy sprzątają nie tylko podłogi w domu, ale odkurzają także kanapy, materace a nawet wnętrza samochodów. Każdy z tych aspektów będzie miał znaczenie przy zakupie nowego odkurzacza.  

Jakie zalety ma odkurzacz tradycyjny?

Jeżeli sądzisz, że odkurzacz tradycyjny wyposażony w przewód to idealny wybór dla Ciebie – prawdopodobnie masz rację. Ten wariant sprawdza się doskonale przy dużych powierzchniach, które wymagają nawet i godzinnego odkurzania. W takim przypadku modele z baterią mogą nie podołać i wyłączą się w środku porządków.  

W tradycyjnych odkurzaczach najczęściej spotykamy worki, które wystarczy wymieniać od czasu do czasu. To, co jeszcze jest szczególną zaletą tego sprzętu, to jego niska cena. Tradycyjne odkurzacze nie kosztują dużo, a potrafią być niezwykle żywotne. Dodatkowo z łatwością znajdziemy do nich wymienne akcesoria, takie jak na przykład końcówki sprzątające.  

Wadą będzie natomiast konieczność stałego podłączenia do prądu. Zdarza się również, że kabel jest zbyt krótki, co oznacza, że podczas sprzątania musimy przepinać wtyczkę do innych gniazdek. Problematyczne będzie też odkurzenie samochodu, jeżeli w pobliżu nie znajdziemy możliwości na podłączenie sprzętu.  

Co wyróżnia odkurzacz pionowy?

Odkurzacz pionowy znajdziemy zarówno jako model z kablem, jak i bezprzewodowy. Tutaj wiele zależy od tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić za nowy sprzęt. Szczególną zaletą tych odkurzaczy jest ich proste przechowywanie. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego możemy na przykład umieścić sprzęt za zasłoną czy w garderobie. Warto też zwrócić uwagę na design tych odkurzaczy. Często prezentują się doskonale i same w sobie są ozdobą nowoczesnego wnętrza!

Aktualnie baterie wyróżnia coraz większa żywotność i czas pracy na jednym ładowaniu. W wielu przypadkach dostępny jest także zakup dodatkowej baterii, którą możemy wymienić w trakcie porządków. Odkurzacz pionowy waży niewiele, a dodatkowo jest bardzo poręczny. Z jego pomocą z łatwością dotrzemy do trudno dostępnych miejsc.  

To rozwiązanie ma też swoje wady. W tym przypadku pojemnik jest zazwyczaj nieco mniejszy od tradycyjnych worków i wymagane jest jego regularne opróżnianie. Ponadto w momencie, kiedy nie posiadamy dodatkowej baterii, odkurzenie dużej powierzchni bywa niemożliwe.

Warto mieć też na uwadze, że niektóre, starsze modele potrzebują nawet kilku godzin ładowania, zanim ponownie będą gotowe do użytku. Z racji tego, że korzystają z baterii, moc ssania bywa nieco mniejsza, a to oznacza dla nas dłuższe sprzątanie bądź konieczność drobnych poprawek.