Kilka drużyn, specjalnie przygotowana przestrzeń, strzelanie do siebie bronią na kulki – wszystkie te cechy łączą zarówno paintball, jak i ASG. Chociaż dla osób postronnych te dwie aktywności mogą być do siebie bardzo zbliżone lub niemal identyczne, w rzeczywistości odróżnia je wiele cech. Sprawdź, co będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku – paintball czy ASG.

Czym są ASG i paintball?

Dla osób mniej zorientowanych w temacie różnych aktywności z replikami broni rozgrywki, ASG i paintball będą wyglądały dosyć podobnie. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku cała aktywność polega na trafieniu przeciwnika z odpowiednio przygotowanej w tym celu i oczywiście bezpiecznej broni. Na tym w zasadzie podobieństwa się kończą, gdyż w rzeczywistości paintball i ASG to inne rodzaje rozrywki.

Zacznijmy od ASG. To skrót od AirSoft Gun, czyli rodzaju broni używanej przy tego typu rozgrywkach. Są to repliki broni, często odwzorowujące prawdziwe modele jeden do jednego. Dzięki temu tego typu broń może być używana nie tylko podczas zabawy, ale także w filmach czy rekonstrukcjach zdarzeń z dawnych lat. Różnicą pomiędzy ASG a prawdziwą bronią palną jest oczywiście używana w obu przypadkach amunicja – w ASG spotkamy się z użyciem niewielkich, plastikowych kulek o średnicy około sześciu milimetrów.

W paintballu natomiast do zabawy używa się innego rodzaju pocisków. Są one wypełnione farbą, która ma na celu szybkie wskazanie, czy ktoś został trafiony, czy nie. W tej aktywności nacisk na szczegóły związane z realizmem jest znacznie mniejszy, a używana broń nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Paintball to rozrywka często spotykana na różnego rodzaju wyjazdach integracyjnych, wieczorach kawalerskich i innych okazjach, gdzie spotykają się osoby bez żadnego doświadczenia w strzelaniu i pomimo tego udaje im się spokojnie odnaleźć w tym sposobie spędzania wolnego czasu.

Paintball i ASG – największe różnice

Chociaż największe różnice pomiędzy paintballem a ASG poruszyliśmy już w poprzednim akapicie, warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż niektóre z nich mogą stanowić główny czynnik, dla którego dana osoba zdecyduje się na konkretny rodzaj aktywności. Prześledźmy więc wszystkie elementy odróżniające od siebie oba te rodzaje strzelania i zastanówmy się wspólnie, która opcja będzie lepsza w naszym przypadku.

Paintball i ASG – broń i amunicja

Podstawowa różnica pomiędzy ASG i paintballem polega na rodzaju broni i amunicji używanej w obu przypadkach. W ASG są używane wiernie odwzorowane repliki broni. Znajdziemy w nich chociażby celowniki i wszystkie inne elementy prawdziwego wojskowego wyposażenia, których często brakuje w arsenale do paintballu. Decydując się na ASG, będziemy mieli także większy wybór – można wyposażyć się w repliki o różnym sposobie działania, takie jak gazowe czy sprężynowe.

Ze względu na to, że w przypadku ASG używa się bardziej skomplikowanej konstrukcyjnie broni, jak nietrudno się domyślić, paintball będzie miał znacznie mniejszy próg wejścia. Z obsługą markerów bez większych kłopotów powinna poradzić sobie nawet osoba, która wcześniej nie miała żadnej styczności ze strzelaniem. Wrażenia z jej używania także będą inne, co może być dla niektórych zaletą, dla innych natomiast wadą.

Miejsce rozgrywek w paintballu i ASG

Kolejną różnicą na linii paintball i ASG są miejsca, w których gracze spotykają się w celu zabawy. W przypadku ASG duże znaczenie odgrywa realizm, natomiast miejsca są wybierane w taki sposób, by jak najlepiej odwzorowały warunki panujące na polach bitew. Z tego powodu miłośnicy ASG często spotykają się w lasach lub opuszczonych budynkach przemysłowych. Jako miejsca do gry w paintball najczęściej używa się specjalnie przygotowanych w tym celu obszarów, z różnymi nienaturalnymi osłonami czy przeszkodami, które mają na celu nieco urozmaicić rozgrywkę.

Taktyka w paintballu i ASG

Ostatnią różnicą między tymi dwiema aktywnościami, jakiej się przyjrzymy, jest różnica w taktyce. Ze względu na większy nacisk na realizm, miłośnicy ASG często wymyślają scenariusze do swoich spotkań. Często także można się spotkać z podziałem na poszczególne role, takie jak chociażby snajper. W paintballu jest tylko jeden cel – trafić każdego członka drużyny przeciwnej tak, by można było wygrać rozgrywkę.

Którą z tych dwóch aktywności wybrać?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy w naszym przypadku lepiej będziemy się bawić podczas luźnych rozgrywek w paintballu, czy może lepiej do nas trafi poważniejszy klimat ASG. Obie aktywności stanowią dobry sposób na spędzanie wolnego czasu dla tych, którzy lubią adrenalinę i niebanalne przeżycia.

Jeśli szukamy zajęcia, myśląc głównie o aktywności, i nie chcemy przywiązywać uwagi do kwestii realizmu, paintball może się okazać dobrym wyjściem. Jeśli jednak naszym marzeniem jest odwzorowywanie bitew znanych z kart historii lub pasjonujemy się militariami i ich historią, ASG może się okazać lepszym wyborem. Pamiętajmy, że zawsze mamy wybór i możemy przetestować oba typy rozrywki, zanim wyrobimy własną opinię.