Kawa o poranku smakuje wręcz znakomicie! Momentalnie nas rozbudza i przypomina o tym, że czas szykować się do wykonywania codziennych obowiązków. Jednak na razie możemy rozkoszować się jej niesamowitym aromatem. Wiele osób sięga głównie po kawę rozpuszczalną czy tę z ekspresu. A co, jeśli moglibyśmy przygotowywać ten napój nieco inaczej? Tutaj pomocny będzie na przykład kurs baristy! Sprawdź, co warto wiedzieć o parzeniu kawy!

Rytuał parzenia kawy

Wiele mówi się o rytuale parzenia herbaty. Tymczasem równie dużą popularnością cieszy się przecież kawa. Zazwyczaj nie spędzamy jednak godzin na naukę jej odpowiedniego przygotowywania. Wybieramy się raczej do pobliskiej kawiarni i tam, w towarzystwie znajomych, czy po prostu służbowego komputera, spędzamy miło czas.  

Jeżeli chcemy jednak cieszyć się doskonałym smakiem kawy również w domu, warto zastanowić się, czy aby na pewno satysfakcjonuje nas picie wariantu rozpuszczalnego? Co prawda z łatwością możemy znaleźć na przykład ekspresy z kapsułkami, które także oferują nam znakomite warianty tego napoju, natomiast nie jest to dokładnie to samo, co samodzielne parzenie kawy.  

Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, jeżeli opanujemy już podstawy, to czynność ta nie będzie dla nas tajemnicza jak czarna magia. Warto mimo to dowiedzieć się jakich akcesoriów używać, jak wybierać najlepsze ziarna oraz co zrobić, aby przygotowany napój smakował nieziemsko! Tutaj z pomocą przybywa kurs baristy.

Czy warto zostać baristą?

Barista to osoba, która może pochwalić się nie tylko obszerną wiedzą na temat rodzajów kawy, ale umiejętnością jej poprawnego przygotowania. Aby być w tym mistrzem, czasami należy poświęcić wiele lat na naukę. Jednak podstawy jesteśmy w stanie przyswoić niezwykle szybko.  

Profesjonalni bariści pracują w znanych kawiarniach, a stanowisko to może być dobrze opłacane. Przede wszystkim są to umiejętności, które możemy wykorzystywać również w domu. Na pewno zaskoczymy gości, jeżeli przygotujemy im kawę wedle ich upodobań. Co zatem należy zrobić, aby zostać baristą?

Kurs parzenia kawy

Najprostszym sposobem będzie oczywiście samodzielne kształcenie i zdobywanie wiedzy. Tutaj pomocne okazują się nie tylko książki, ale również materiały dostępne w sieci. Wiele z nich jest do naszego użytku zupełnie za darmo. Jednak każdy, komu zależy na szybkim przeszkoleniu może skończyć płatny kurs baristy.

Podczas takich zajęć zgłębiamy nie tylko wiedzę teoretyczną, ale uczymy się również praktyki. Kawę można przygotować na wiele różnych sposobów i z wykorzystaniem przeróżnych narzędzi i akcesoriów. Warto dodatkowo wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.  

Na tego rodzaju kursie zapoznamy się z użytkowaniem profesjonalnych ekspresów, ale nauczymy się również, jak parzyć ziarna z wykorzystaniem dripa czy kawiarki. Dowiemy się nieco więcej na temat doboru filtrów, a nawet dopasowania temperatury wody, której używamy do tworzenia tego pysznego napoju.  

Kurs baristy to zazwyczaj szkolenie, które dwa przynajmniej cztery godziny. Wiele zależy także od tego, z jakim nauczycielem mamy styczność oraz czy jest to wariant indywidualny, czy może grupowy.  

Dla kogo kurs parzenia kawy będzie idealnym wyborem?

Warto zadać sobie pytanie, czy kurs parzenia kawy to coś odpowiedniego dla nas. Wiele zależy od tego, czy rzeczywiście będziemy korzystać z tego rodzaju umiejętności. Są osoby, które idą na tego rodzaju warsztaty z ciekawości i wcale nie zamierzają wiązać z tym swojej przyszłości. Zazwyczaj jest to po prostu dodatkowa znajomość, którą możemy pochwalić się wśród innych.  

Kurs baristy będzie dobrym wyborem niezależnie od wieku. Zanim jednak opłacimy zajęcia, możemy udać się na profesjonalne pokazy prowadzone przez mistrzów parzenia kawy. Może to przekona nas do tego, że odpowiednio przygotowana kawa smakuje o niebo lepiej od tej, którą zazwyczaj szykujemy w pośpiechu.

To także doskonały pomysł na prezent. Jeżeli wiemy, że bliska nam osoba fascynuje się tym tematem, na pewno ucieszy się, jeżeli w ramach podarku wręczymy jej voucher lub bon umożliwiający uczestnictwo w zajęciach.

Trzeba jednak pamiętać, że aby pielęgnować dalej nabyte umiejętności, prawdopodobnie będziemy musieli zainwestować w sprzęt i odpowiednie akcesoria. Te może i bywają kosztowne, ale jednocześnie często jest to coś, co posłuży nam nawet kilka lat. Mowa na przykład o kawiarkach, dripach, wadze kuchennej, młynku, czajniczku z długą szyjką i podobnym im przedmiotom.  

Na bieżąco będziemy uzupełniać zapasy filtrów oraz ziaren. Te powinny pochodzić z palarni, które mogą zaoferować nam wysoką jakość kawy. Podczas kursu nauczymy się rozpoznawać, które ziarna są przepalone, co będzie wiązało się z pogorszeniem smaku przygotowywanego napoju. W tym fachu nawet tak drobne szczegóły mają ogromne znaczenie!