Oglądanie filmów czy granie w gry staje się jeszcze przyjemniejsze, jeżeli zainwestujemy w odpowiedni sprzęt do wyświetlania obrazów. Tutaj najczęściej wybierany jest oczywiście telewizor. Jednak czy istnieje urządzenie, które jest w stanie go zastąpić? Czy projektor sprawdzi się także w codziennym, domowym użytkowaniu?

W jaki sposób możemy wyświetlać obraz?

Możliwość wyświetlenia obrazu w dowolny sposób to coś, co w szczególności doceniamy w dzisiejszych czasach. Kiedyś wyjście do kina było wyjątkowym wydarzeniem, bo nie każdy posiadał w domu odbiornik TV. Dzisiaj niewielkie wyświetlacze mamy nawet w naszych kieszeniach, bo z telefonami praktycznie się nie rozstajemy. Inwestujemy też w drogie ekrany monitorów, telewizory, a nawet projektory. Czego zakup w szczególności powinniśmy rozważyć?

Telewizor czy projektor – które rozwiązanie okazuje się lepsze?

Jeżeli chcemy oglądać ulubione seriale, programy czy grać w gry, to bez wątpienia potrzebujemy większego ekranu, który dostarczy nam znacznie więcej wrażeń. Oczywiście może być to monitor komputera, ale jeżeli korzystamy z konsoli, nie jest to jednak najlepszy wybór.

Tutaj zastanawiamy się zazwyczaj pomiędzy zakupem telewizora lub projektora. Oba te rozwiązania sprawdzą się tutaj świetnie. Musimy mieć świadomość, że to zazwyczaj kosztowne przedsięwzięcie, ale na pewno opłacalne. A jak podjąć decyzję dotyczącą sprzętu?

Projektor może i sam w sobie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, natomiast musimy mieć świadomość, że konieczne jest posiadanie powierzchni, na której to będziemy wyświetlać nasz obraz. Warto sprawdzić szczegółowe parametry urządzenia, aby nie okazało się, że mamy na to zbyt mało miejsca. Dobrze, aby powierzchnia była idealnie biała. Tutaj sprawdzi się zarówno ściana pomalowana na ten kolor, ale też rozwijane płótno, którego stelaż umieszczamy zazwyczaj pod sufitem.

Telewizor także potrzebuje wygospodarowanego miejsca, ale tutaj wiele będzie zależało od wybranego stelaża. Możemy postawić go zarówno na szafce TV, jak i zawiesić na ścianie przy pomocy odpowiedniego mocowania (pamiętajmy, aby upewnić się, że dany model jest w stanie utrzymać wagę sprzętu).

Jaki telewizor warto wybrać?

Szeroka oferta telewizorów sprawia, że trudno jest nam zdecydować się na jeden model. Pod uwagę nie bierzemy już tylko samej wielkości ekranu, a ta coraz bardziej przypomina kinowy obraz. Producenci tych sprzętów zaskakują nas coraz to ciekawszymi nowinkami technologicznymi. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się zakrzywione ekrany, które mają dostarczać nam jeszcze więcej wrażeń podczas oglądania filmów czy grania w gry.  

Zaskakująca jest też jakość obrazu. Im droższy telewizor, tym więcej szczegółów możemy dostrzec, a oddanie kolorów jest wręcz bezbłędne. Jednak dzisiaj są to nie tylko sprzęty nowoczesne i funkcjonalne, ale też designerskie. Wystarczy wspomnieć o telewizorach, które posiadają stylową ramę i możliwość wyświetlania na nich obrazu nawet wtedy, kiedy nie są użytkowane. W ten sposób mamy wrażenie, że na ścianie zostało umieszczone dzieło sztuki, a nie kolejny sprzęt elektroniczny.  

Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe efekty oświetleniowe, które występują w poszczególnych modelach. Chociaż to tylko dodatek, to jednak robi wrażenie nie tylko na domownikach, ale także odwiedzających nas gościach.  

Jaki projektor warto wybrać?

Zamiast bądź oprócz telewizora można rozważyć zakup projektora, który umożliwia nam wyświetlanie obrazu. W tym zakresie producenci urządzeń elektronicznych osiągnęli zaskakujące wyniki i udało im się stworzyć niewielkie sprzęty, które są w stanie wyświetlać obraz naprawdę wysokiej jakości.  

Projektory nie kojarzą nam się już tylko z oficjalnymi prezentacjami wyświetlanymi na przykład podczas zebrania pracowników. Dzisiaj spotykamy je także w domach. Wyróżniają się niebanalnym designem. Niektóre są tak małe, że mają postać niedużej kostki, którą możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.  

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry i to, jak duży obraz będziemy w stanie wyświetlać. Ważna może być tutaj także łączność bezprzewodowa, na przykład z naszym telefonem. Nie każdy wie również, że istotna jest głośność takiego urządzenia. Zbyt wiele hałasu może przeszkadzać podczas seansu filmowego, dlatego też tego parametru nie powinniśmy pomijać.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Czasami przydatny okazuje się wbudowany głośnik, a zwłaszcza jeżeli planujemy użytkować projektor poza domem. Szczególnie polecane są też projektory wyposażone w czytniki kart pamięci oraz port USB.

Jak widać, projektor może zastąpić nam telewizor, ale możemy też rozważyć zakup obu tych urządzeń. Zapewne będą sprawdzały się w nieco odmiennych sytuacjach i to sprawia, że są one tak popularne!