Ciepłe wiosenne dni sprawiają, że mamy ochotę na aktywność na zewnątrz. Co jednak warto wybrać, rower czy jazdę na rolkach? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, ale warto przeanalizować, jakie one są i dlaczego jazda na rowerze to nie tylko aktywność i sposób rozrywki, ale również sposób na ochronę środowiska.  

Rower – środek transportu czy fantastyczna rozrywka?  

Jazda na rowerze to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Może być ona relaksującą aktywnością , która pomaga Ci się odprężyć, a także spędzić czas na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze może poprawić Twoje samopoczucie. Może zmniejszyć stres, zwiększyć poziom energii i wpłynąć na dobry nastrój. Może również pomóc Ci zapomnieć o codziennych problemach.

Regularne jeżdżenie na rowerze może pomóc Ci zwiększyć wytrzymałość, poprawić zdolności oddechowe, a także zwiększyć wytrzymałość mięśni i kości. Aktywność ta może Cię zahartować i uczynić bardziej odpornym na pogodę.  

Jazda na rowerze jest również świetnym sposobem na zwiedzanie. Możesz dotrzeć do miejsc, do których nie możesz dotrzeć samochodem, doświadczając piękna przyrody. Może to być również idealny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi.  

Zalety poruszania się rowerem

Wśród plusów codziennego poruszania się rowerem możemy wymienić:

• oszczędność paliwa – wybierając rower, unikamy dodatkowych kosztów w postaci paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych;

• oszczędność za dojazd – wybierając rower, unikamy opłat za transport publiczny;

• niezależność – przemieszczając się rowerem, możemy wybrać, kiedy i gdzie jedziemy;

• brak korków – wybierając rower, nie musimy martwić się o korki, które są udręką podczas jazdy samochodem, szczególnie po miastach;

• brak opłat za parkingi;

• bezpieczeństwo w czasach większej zachorowalności – unikanie transportu zbiorowego pozwala zminimalizować ryzyko częstych zakażeń;

• ciepło spowodowane ruchem – na rowerze, niezależnie od warunków, jest ciepło, ponieważ konieczny jest ruch, dzięki któremu nie odczuwasz zimna.

Do minusów poruszania się rowerem można zaliczyć potrzebę przewidywania pogody, a także posiadania odpowiedniego ekwipunku w postaci spodni i kurtki przeciwdeszczowej, a do tego ochraniaczy na buty. Dodatkowo zakup roweru i koszty jego eksploatacji mogą być wysokie, jednakże są niewielkie w porównaniu z wydatkami na samochód.

Jazda na rolkach – rozrywka dla Ciebie?  

Jazda na rolkach to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ekscytujących aktywności, które możesz uprawiać. Jest to zabawna i odprężająca forma relaksu, która pomaga Ci poprawić kondycję i rozwijać koordynację ruchową. Możesz jeździć na rolkach na ścieżkach rowerowych, parkach lub nawet w miejskich centrach handlowych. Jedną z największych zalet jazdy na rolkach jest bawić wraz z przyjaciółmi. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zachować bezpieczeństwo, nosząc ochraniacze i kask, aby uniknąć konsekwencji ewentualnego upadku.

Jazda na rolkach sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia i odprężeniu. Aktywność tą uprawia się na świeżym powietrzu, co samo w sobie jest korzystne dla organizmu. Wzmożone dotlenienie pozwala zredukować stres, a do tego powoduje, że mózg może lepiej pracować, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi, a nasza koncentracja znacząco się polepsza. Przy okazji możemy zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy, chodząc na piechotę lub poruszając się samochodem.  

Ponadto jazda na rolkach powoduje wytworzenie się dużej ilości dopaminy, serotoniny i endorfin, za których sprawą poprawia się nasz nastrój i odczuwamy większą radość z życia. Z tego powodu warto rozważyć wybranie się na rolki, gdy mamy gorszy dzień. Może to znacznie poprawić nasze samopoczucie.  

Jazda na rolkach to doskonała forma relaksu oraz sposób na aktywne spędzenie czasu ze znajomymi, stwarza ona również okazję do poznania nowych osób. Co więcej, aby zacząć jeździć, nie trzeba mieć dużych umiejętności, ponieważ rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób.

Rolki mogą służyć jako środek transportu. Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, możemy zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich do szkoły, pracy lub na studia. Jazda na rolkach jest ekologiczna, ponieważ nie przyczynia się do emisji szkodliwych spalin.  

Jakie rolki wybrać?  

Osobom początkujących poleca się rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na rolkach od rolek rekreacyjnych. Rolki rekreacyjne powinny być wyposażone w kółka o średniej wielkości, czyli między 70 mm a 84 mm. Taka wielkość zapewnia odpowiednią zwrotność, przyczepność oraz uchroni przed rozwijaniem zbyt dużych prędkości, które mogą być niebezpieczne dla początkujących osób. Kółka o większych parametrach pozwalają na szybką jazdę, ale oferują zdecydowanie mniejszą stabilność i trudniej się na nich hamuje czy skręca.  

Innym istotnym parametrem kółek w rolkach jest twardość, która odpowiada za amortyzację i odczuwany komfort jazdy. Do nauki rekreacyjnej poleca się kółka miejskie, z przedziału pomiędzy 74A a 82A. Kupując rolki, warto zwrócić uwagę na łożyska, ponieważ ich jakość przekłada się na płynność pracy kółek.  

Na odczuwanie komfortu podczas jazdy wpływ ma również odpowiednia cyrkulacja powietrza w bucie rolki, która zapobiega poceniu się stóp. Podczas zakupu rolek warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonany but. Odpowiednio wybrane rolki zapewniają ogromną przyjemność podczas jazdy.