Postęp techniki jest zaskakujący! Co najlepsze, jest on widoczny w praktycznie wszystkich dziedzinach naszego życia. Za przykład mogą posłużyć nam zegarki. Od wielu lat uważane są za niecodzienny, ale i praktyczny element biżuterii, jednak dzisiaj pełnią one znacznie więcej funkcji niż kiedyś. Coraz częściej widujemy bowiem tak zwane smartwatche, które również zakładamy na nadgarstek. Czy te niewielkie urządzenia są w stanie zastąpić klasyczne zegarki?

Co nosimy na nadgarstku?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni często decydują się na to, aby na ich nadgarstku znalazł się pewien nietypowy element biżuterii. Mowa oczywiście o zegarkach, które nie tylko doskonale wyglądają na ręce, ale mają też swoją praktyczną funkcję. Przede wszystkim wskazują nam czas, ale nie można też zapominać o tym, że poszczególne modele po prostu wyglądają pięknie i niebanalnie. Wskazywanie czasu przez wiele, wiele lat było głównym zadaniem, jakie spełniał zegarek. A jak to wygląda aktualnie?

Dzisiaj na nasz nadgarstek możemy równie dobrze założyć niewielkie urządzenie, które również podpowie nam, która jest godzina, jednak pozwoli też odczytać SMS-y czy podpowie, jak zmieni się pogoda w ciągu najbliższych godzin. Może i jest to kosztowny wydatek, jednak bez wątpienia nabywamy w takim przypadku sprzęt, który będzie nam niezwykle pomocny każdego dnia. Czy wiesz już, o jakim urządzeniu mowa?

Czym jest smartwatch?

Tak zwany smartwatch to po prostu inteligentny zegarek, który jest urządzeniem niezwykle funkcjonalnym. Ten elektroniczny sprzęt posiada najczęściej dotykowy ekran, a jego obsługa nie powinna być dla nas trudna. Często mówi się, że są to sprzęty mocno intuicyjne. Na zakup smartwatcha decyduje się coraz więcej użytkowników. Okazuje się bowiem, że ma on do zaoferowania tak wiele, że praktycznie każdy może znaleźć w tej kwestii coś, co będzie mu odpowiadało.  

Tutaj warto jeszcze dodać, że smartwatche mogą mieć różne kształty i rozmiary. Jest to nie tylko funkcjonalne urządzenie, ale również designerski dodatek, który możemy nosić na nadgarstku nawet przez cały dzień. Producenci zadbali o to, aby poszczególne modele przyciągały uwagę swoim wyglądem, były wodoszczelne czy odporne na niektóre warunki atmosferyczne. Wygląd może być również dowolnie personalizowany. Wystarczy jedynie wymienić pasek bądź też zmienić w ustawieniach wygląd samego wyświetlacza. Opcji jest tutaj wiele.  

Jakimi opcjami może pochwalić się smartwatch?

Nie każdy smartwatch ma dokładnie takie same funkcje. Tutaj wiele będzie zależało od tego, jaki jest nasz budżet, jeżeli chodzi o zakup tego inteligentnego zegarka. Im więcej pieniędzy wydamy, tym lepszych udogodnień możemy się spodziewać. Warto mieć też na uwadze, że stale pojawiają się na rynku coraz to nowsze modele smartwatchy, dlatego funkcje, które jeszcze do niedawna były czymś wyjątkowym, po kilku miesiącach mogą być już dostępne we wszystkich urządzeniach tego typu.

Okazuje się, że niektóre zegarki będą nawet w stanie zmierzyć nasz puls czy monitorować nasz sen dosłownie przez całą noc. Dzięki temu tuż po przebudzeniu sprawdzimy, czy rzeczywiście mieliśmy okazję dobrze się wyspać. Zegarki tego typu podpowiadają również, kiedy należy wstać z kanapy i zrobić mały spacer.  

Przede wszystkim są to jednak urządzenia, które z łatwością połączymy z naszymi smartfonami. Oznacza to, że będziemy mieć dostęp do niektórych jego funkcji nawet z poziomu naszego zegarka. Co to oznacza? Możemy przykładowo odczytać SMS-a czy sprawdzić, kto właśnie do nas dzwoni.  

Myślisz, że to już wszystko? Oczywiście, że nie! Niektóre smartwatche dają ich właścicielom możliwość odebrania połączenia bez konieczności sięgania po telefon, ponieważ posiadają wbudowany mikrofon. Zwróć też uwagę na możliwość sparowania sprzętu na przykład z głośnikiem bądź opcję umożliwiającą korzystanie z GPS-a.  

Czy smartwatch zastąpi klasyczny zegarek?

Może się wydawać, że smartwatche to idealne zastępstwo dla klasycznych zegarków. Należy jednak pamiętać, że oba te warianty mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Nietrudno przyznać, że do weselnego garnituru chętniej założymy klasyczny garniturowiec na skórzanym pasku. Kolorowy ekran smartwatcha raczej nie będzie tutaj odpowiednim wyborem.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie zegarki mają w sobie coś wyjątkowego. Nieśmiertelne mechanizmy, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą działały tak, jak na początku. Często są to po prostu modele kolekcjonerskie, które z roku na rok zyskują na wartości.  

Odpowiedź jest więc dosyć prosta – nowoczesne smartwatche nie mają szans na to, aby w pełni zastąpiły klasyczne zegarki. Zarówno jeden, jak i drugi wariant będzie miał swoich zwolenników, a także przeciwników. Są też osoby, które chętnie noszą oba te modele – raz jeden, raz drugi, w zależności od stylizacji i okazji.