Tak zwane spływy kajakowe to po prostu ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest to ciekawe zajęcie, które cieszy się największą popularnością głównie w okresie letnim. Co warto wiedzieć, jeżeli chcemy skorzystać z tego rodzaju atrakcji? W jaki sprzęt powinniśmy wyposażyć nasz ekwipunek i czy spływ kajakiem jest zajęciem dla singli czy może dla większej grupy osób?

Trzy powody, dla których warto wybrać spływ kajakiem

Jeżeli jeszcze nie wiesz, czy spływ kajakiem jest właśnie dla Ciebie, to warto poznać trzy powody, które sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na wielogodzinne pływanie po rzece z wiosłem w dłoniach. Oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i wybór hobby jest zależny od wielu czynników, natomiast głównym, często pojawiającym się argumentem jest to, że spływ kajakowy to idealna okazja do odpoczynku. Nie chodzi tutaj o to, że podczas wiosłowania nie będziemy się męczyć. Ma to związek raczej z możliwością ucieczki od codziennych spraw i skupieniu się na takich prozaicznych potrzebach, jak sen, ugotowanie posiłku czy dotarcie do wyznaczonego celu.

Podczas spływu kajakowego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Tych na pewno nie zabraknie nam na trasie, dzięki czemu docenimy piękno przyrody, a obcowanie z nią na pewno doskonale na nas wpłynie.  

Spływ kajakowy to także okazja do nawiązania nowych przyjaźni bądź podtrzymania tych, które już istnieją. Spędzanie czasu w grupie okazuje się niezwykle ekscytujące. Mamy czas na rozmowy czy po prostu korzystamy z miłego towarzystwa. Warto wybierać przede wszystkim kajaki podwójne, zwłaszcza jeżeli jedna z osób ma mniejsze umiejętności w sterowaniu sprzętem.  

Gdzie warto wybrać się na spływ kajakiem?

Spływy kajakowe można oczywiście zaplanować na własną rękę, jednak lepszym wyborem będzie skorzystanie z gotowej oferty. W takim przypadku mamy pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Nie musimy też zawracać sobie głowy sprawami organizacyjnymi, które bywają niezwykle uciążliwe. Przykładem może być tutaj nocleg. Jeżeli planujemy kilka dni pływania, to musimy podjąć decyzję co do tego, gdzie zatrzymamy się na noc. Niektórzy organizatorzy pozwalają wybrać uczestnikom, dlatego dostępne jest między innymi nocowanie pod gołym niebem, a raczej pod namiotem, jak i zakwaterowanie w miejscu z dostępem do ciepłego, pościelonego łóżka i łazienki.  

A gdzie najlepiej wybrać się na spływ kajakowy? Tutaj można spotkać się z wieloma opiniami, ponieważ są osoby, które w szczególności doceniają atrakcje, jakie oferuje nam Polska, podczas gdy inni wybierają jedynie zagraniczne spływy. W każdym z tych przypadków możemy być bardzo pozytywnie zaskoczeni! Chociaż mówi się, że każda pora roku jest odpowiednia na pływanie kajakiem, to jednak amatorom polecane są głównie miesiące, w których temperatura wyższa, ale nie ma też szczególnych upałów.  

Jak przygotować się do spływu kajakiem?

To, jaki ekwipunek przygotujemy na spływ, będzie zależny między innymi od tego, ile dni trwa sama przygoda oraz z jakimi warunkami będziemy mieć styczność. Na pewno większość przedmiotów, które będziemy mieć przy sobie, powinna być odporna na wilgoć. Może mieć też właściwości, które pozwolą na szybkie wysychanie. Mowa tutaj na przykład o ubraniach.

Nasze odzienie będzie miało szczególne znaczenie. Dobrze, aby chroniło nas na przykład przed wiatrem czy deszczem, ale nie może też doprowadzić do przegrzania organizmu. Konieczne jest nakrycie głowy, ponieważ w takich warunkach łatwo o udar. Nie zapominajmy także o ochronie przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem.

Jeżeli jest to kilkudniowy spływ bez zakwaterowania, to w naszym plecaku powinien znaleźć się namiot. Najlepiej, aby jego rozłożenie było proste i szybkie. Można również wybrać namiot podwójny, jeżeli postanowimy podzielić się wolnym miejscem z osobą, która płynie z nami. Zazwyczaj podstawowy sprzęt, taki jak kajaki, wiosła czy kapoki, otrzymujemy od organizatorów spływu. Upewnijmy się, że nie są one wadliwe. Jeżeli decydujemy się zorganizować pływanie na własną rękę, to tutaj powinniśmy zadbać o wypożyczenie sprzętu bądź posiadanie własnego zestawu.  

Spływ kajakiem – czy to atrakcja idealna dla Ciebie?

Przed spływem kajakowym warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to coś, co chcemy przeżyć w swoim życiu. Jeżeli nie boimy się wody, dobrze pływamy i lubimy obecność natury, to zapewne taka forma spędzenia czasu będzie dla nas odpowiednia. Jak zostało już wspomniane, to także okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania ludzi, którzy mają podobne pasje do nas. Spływ kajakiem nie musi być też kosztowny. Będzie to zależne między innymi od tego, czy posiadamy już sprzęt, ile dni pływania planujemy oraz jak daleko wyjeżdżamy. Organizowane są w końcu zarówno spływy w Polsce, jak i za granicą.