gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
Kiedy zastanawiamy się, jaki telewizor kupić, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników.
backWróć do wszystkich artykułów
Technologie
 • #telewizor
 • #kino
 • #film

Jaki telewizor wybrać do domowego kina? Masz wybór!

Planując urządzenie naszego domowego kina, jedną z kluczowych rzeczy będzie dobry telewizor. Zobacz, jak znaleźć najlepsze TV do kina domowego!

Nadeszła zima, a wraz z nią chłód, mróz i długie wieczory. Chociaż dla wielu z nas nie jest to dobra wiadomość, trudno nie dostrzec możliwych plusów takiej sytuacji – chłód na dworze to świetna okazja, by nadrobić ostatnie filmowe nowinki lub przypomnieć sobie swój ulubiony serial. Nie ma lepszego sposobu na udaną domową rozrywkę bez solidnego sprzętu RTV – właśnie dlatego poruszymy dzisiaj ten temat i zastanowimy się, jaki telewizor będzie najlepszy, kiedy planujemy urządzenie własnego kina domowego.

Telewizor do kina domowego – na co zwrócić uwagę?

Kiedy planujemy stworzenie swojego własnego zestawu sprzętu do codziennego oglądania filmów i seriali, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Sam wybór sprzętu ma oczywiście kluczowe znaczenie, nie możemy jednak zapominać o innych rzeczach, chociażby o tym, gdzie planujemy umieścić nasz telewizor. Dlaczego jest to takie istotne? Z bardzo prostej przyczyny – nawet najbardziej zaawansowany technologicznie telewizor o krystalicznej jakości obrazu może nam nie odpowiadać, kiedy będzie zbyt mały lub zbyt duży względem naszego pokoju.

Wiele osób przy wyborze telewizora kieruje się podejściem „im większy, tym lepszy”, co jest dużym błędem. Jeśli telewizor, na jaki się zdecydujemy, będzie dysponował wielką matrycą pięćdziesięciu lub więcej cali, natomiast nasz pokój będzie niewielki, narażamy się jedynie na frustrację. Trudno będzie objąć wzrokiem całą powierzchnię ekranu, więc w efekcie seans zacznie nas prędzej czy później męczyć na podobnej zasadzie, co na miejscach w pierwszych rzędach kina. Podobna sytuacja może zaistnieć, kiedy wybierzemy mniejszy telewizor, na którym dostrzeżenie wielu szczegółów może się okazać niemożliwe.

Jak wybrać rozmiar telewizora względem naszego pokoju?

Każda wielkość matrycy w telewizorze ma zalecaną odległość widza od ekranu. Warto się temu nieco przyjrzeć, by zawsze wiedzieć, jaki rozmiar telewizora będzie najlepszy do naszego pokoju. W przypadku mniejszych telewizorów o matrycy w przedziale od 32 do 40 cali optymalną odległością widza od ekranu jest od 1,25 metra do 2,5 metra. Im większy będzie telewizor, tym bardziej wzrośnie też przedział odległości telewizora od kanapy – dla największych modeli o matrycy przekraczającej 50 cali minimalną odległością ekranu od widza jest wartość dwóch metrów. Zastanówmy się więc, ile miejsca jesteśmy w stanie wygospodarować na nasz nowy telewizor, by uniknąć problemów z oglądaniem naszych ulubionych filmów.

Telewizor do kina domowego – jakie są typy telewizorów?

Rozmiar matrycy to jeden z kluczowych czynników przy wyborze telewizora, ale zdecydowanie nie jest jedyny. Warto wziąć pod uwagę nie tylko przekątną ekranu, ale też jego typ. Telewizory oferują nam przeróżne typy matryc, które inaczej będą sobie radziły chociażby z kolorami czy płynnością obrazu.

Najbardziej podstawowym typem matrycy w telewizorach jest klasyczny ekran LCD, jednak ta technologia powoli odchodzi w zapomnienie, gdyż dysponujemy już innymi rozwiązaniami, które oferują lepszą jakość obrazu, jak przykładowo matryce LED. Podobnie jak ekrany LCD także są one ciekłokrystaliczne, jednak podświetlenie matrycy odbywa się za pomocą diod LED. Sprawia to, że takie telewizory mogą poszczycić się lepszą jakością obrazu od swoich poprzedników przy jednoczesnym niewielkim poborze prądu.

Jeśli jednak planujemy komponowanie naszego własnego zestawu kina domowego, najlepszym wyjściem może być wybór matrycy OLED lub QLED. Są to najnowocześniejsze modele matryc do telewizorów, które lepiej radzą sobie z odwzorowaniem koloru i czasem reakcji, co sprawia, że oglądany obraz staje się bardziej płynny. Jeszcze do niedawna tego typu ekrany były stosunkowo drogie, jednak wraz z ich rozwojem cena spada, więc zdecydowanie się na technologię OLED lub QLED nie zrujnuje naszego budżetu.

Co jeszcze powinien posiadać dobry telewizor do kina domowego?

Kiedy wybierzemy już rozmiar i typ matrycy, powinniśmy rzucić jeszcze okiem na jej rozdzielczość. Nowoczesne telewizory 4K zyskują na popularności, o czym wiedzą twórcy filmów i seriali, decydując się na kręcenie swoich produkcji zgodnie z tym standardem. Jeśli zależy nam na perfekcyjnym obrazie w naszym domowym kinie, najlepiej będzie postawić właśnie na rozdzielczość 4K lub wyższą – pozwoli nam to także na odtwarzanie filmów z napędu Blu-ray we właściwych dla nich parametrach.

Matryca wyświetlająca świetny jakościowo obraz to nie wszystko, co są w stanie zaoferować nam obecne telewizory. Spora część naszej multimedialnej rozrywki przeniosła się do internetu, więc dobrze byłoby, gdyby nasz telewizor umożliwiał dostęp do sieci i najpopularniejszych portali streamingowych dzięki funkcji SmartTV. W obecnych czasach wybór telewizora bez tej funkcji będzie raczej nierozsądny, gdyż stracimy wiele potencjalnych możliwości, takich jak przeglądanie swoich ulubionych stron na telewizorze czy dostęp do najnowszych seriali. W celu zapewnienia naszemu zestawowi kina domowego jak największej uniwersalności dobrze będzie wybrać model obsługujący SmartTV.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór